Pracovní stůl

Změněné bytové poměry určili nové místo mého elektronického kutlochu. Je to místo suché, s tvrdou podlahou, přívodem elektřiny a není tolik „na očích“. V úvodních teoretických úvahách jsem se rozhodl zařizování začít samozřejmě pracovním stolem. Po prostudování literatury jak tento úkol řeší jiní a po zhlédnutí ceníků, zvolil jsem vlastní výrobu. Koncepce a rozměry byly určeny podle zkušeností a literatury a „na míru“ tak, aby stůl optimálně využil přidělené místo. Součástí stolu jsou i police pro umístění přístrojů s možností některé police výškově přestavit.

Materiál

Rozpiska materiálu na pracovní stůl.
díl materiál rozměr množství poznámka
1, 2 lamino tl. 18 mm 750 × 800 mm 2 kusy nohy stolu
3, 4, 8, 9, 10, 11 lamino tl. 18 mm 850 × 400 mm 6 kusů spojení nohou, police
5 lamino tl. 18 mm 850 × 900 mm 1 kus pracovní deska
6, 7 lamino tl. 18 mm 750 × 400 mm 2 kusy boky polic
12 lamino tl. 12 mm 750 × 220 mm 2 kusy výztuha rohů polic
  hrana nažehlovací 20 mm 34 m  
  kolík dřevěný ⌀ 6 mm 10 kusů  
  kluzák plastový 15 × 50 mm 4 kusy  
  vrut konfirmát ⌀ 6,3 × 60 mm 26 kusů  
  úhelník   4 kusy  
  vrut univerzální ⌀ 3 × 15 mm 8 kusů na kluzáky
  vrut univerzální ⌀ 4 × 15 mm 8 kusů na úhelníky

S přihlédnutím k možnostem zpracování, zvolil jsem hlavním materiálem dřevotřískové desky s bílým laminovaným povrchem tloušťky 18 mm. Desky jsou dostupné v obchodním domě ve městě i u truhláře na venkově. Kupují se již nařezané na požadované rozměry. V některých truhlářstvích i nalepí hrany; jinak je opatříme nažehlovacími hranami snadno sami. Ke spojení desek jsou použity vruty zvané konfirmát a spoj jimi vytvořený je dostatečně pevný. Cena materiálu podle rozpisky dosáhla přibližně 1 200 CZK (v roce 2006).

Popis konstrukce

Základem stolu jsou nohy (díl 1 a díl 2) spojené svislou deskou (díl 3) a vodorovnou deskou (díl 4) tvoříci polici pod pracovní deskou (díl 5). V dílech 1, 2 a 3 jsou otvory dostatečně velké pro protažení kabelů. Nohy se o podlahu opírají přes kluzáky z plastu, čímž je usnadněna manipulace se stolem a nohy jsou lépe chráněny proti vodě.
Policová nadstavba se skládá z boků (díl 6 a díl 7) pevně spojených vruty s nejhornější (díl 8) a nejspodnější (díl 11) policí. Ostatní police jsou neseny na kolících a tak jsou výškově přestavitelné po 3 cm. Policová nadstavba nemá zadní stěnu (vizte pozdější změny). Policová nadstavba je postavena na pracovní desce stolu a proti pohybu je zajištěna kolíky.

Obrázek s
výkresem stolu.

Stručný a teoretický pracovní postup

Nejdříve nažehlíme hrany, ořízneme a začistíme. Sestavíme díl 3 a díl 4, svrtáme a sešroubujeme. Smontované díly 3 a 4 opatrně přiložíme ve správné orientaci na díl 1, srovnáme a orýsujeme. Vyměříme díry pro vruty mezi dílem 1 a sestavou dílů 3 a 4. Složíme k sobě díl 1 a díl 2 a svrtáme. Poté svrtáme sestavu dílů 3 a 4 s dílem 1 a s dílem 2 a sešroubujeme. Namontujeme plastové kluzáky. V dílech 1, 2 a 3 vyvrtáme otvory o průměru asi 5 až 6 cm - poslouží pro protažení kabelů. Přiložíme ve správné orientaci pracovní desku stolu (díl 5) a pomocí úhelníčků a vrutů přišroubujeme k dílům 1 a 2 (nohám) stolu.

Pokračujeme policovou nadstavbou. Vyměříme otvory pro vruty na dílech 6 a 7 a díly svrtáme. Vyměříme z vnitřní plochy dílu 6 a dílu 7 velmi pečlivě a přesně otvory pro kolíky, nesoucí prostřední police a tyto slepé díry vyvrtáme do potřebné hloubky pečlivě a kolmo. Díl 6 a díl 7 sestavíme s díly 8 a 11, svrtáme a sešroubujeme. Hotovou policovou nadstavbu postavíme ve vhodné pozici na pracovní desku stolu (díl 5), orýsujeme a sejmeme. Vyměříme otvory pro kolíky a pečlivě a kolmo pro ně vyvrtáme slepé díry. Osadíme kolíky a nasadíme policovou nadstavbu. Osadíme kolíky pro přestavitelné police a nasadíme zbývající police. Zkontrolujeme celé dílo a je hotovo. Zhotovení v „polních podmínkach“ zabralo několik volných večerů.

Potřebné nářadí

K nažehlování hran používám starou fungující žehličku, se kterou se ovšem už prádlo nežehlí, univerzální nůž s odlamovací čepelí k oříznutí a smirkový papír k začištění. K rozměřování mám ocelové měřítko, příložníkový úhelník a obyčejnou tužku. Otvory vrtám ruční elektrickou vrtačkou upevněnou v ručním stojánku pro kolmé (nejen) vrtání - je opravdu k nezaplacení, když Vám vrták nevyleze kde nemá! Velké kruhové otvory pro kabely dělám děrovací pilou o průměru 63 mm. Pro spasovávání dílů kolmo k sobě by se hodili úhlové svěrky, ale lze si vystačit s malými truhlářkými svěrkami a delším rovným dřevěným hranolkem čtvercového průřezu. Vrut konfirmát má hlavu s vnitřním šestihranem zvaným inbus - je třeba opatřit si odpovídající inbusový klíč.

Pozdější vylepšení a úpravy

Při běžném používání konstrukce stolu i nadstavby s policemi vyhovovala. Ovšem po namontování rozvodné desky na levý bok policové nadstavby bylo vidět, že při zasouvání a vysouvání vidlic síťových kabelů dochází k příčnému namáhání policové nadstavby. V tomto směru byla tuhost konstrukce menší a namáhání spojů jistě značné. Na policích jsou přístroje, kterých si cením a nerad bych je připravil o zdraví a proto preventivně, aby se předešlo problémům budoucím, provedl jsem zpevnění policové nadstavby. Inspirací mi byl článek pana Hanse Summerse na jeho stránkách [8], kde také zpevňuje v rozích své police a stejný způsob byl aplikován i zde. Pomocí dílů 12 (viz výkres sestavy) přišroubovaných vruty konfirmáty zezadu k dílům 7, 8 a 11 v levém a dílům 6, 8 a 11 v pravém zadním rohu, bylo dosaženo dostatečné tuhosti. Nyní se policová nadstavba „ani nehne“. Výkres sestavy a rozpiska materiálu jsou opraveny a zahrnují tuto úpravu. Policovou nadstavbu po dokončení zpevnění vidíte na následující fotografii.

Fotografie policové
nadstavby s realizovaným zpevněním v příčném směru.

Závěr

Po více než roce používání stolu zatím nedošlo k žádným zásadním potížím a s provedenými výše popsanými úpravami považuji tento projekt za úspěšný a nyní jsem s ním zcela spokojen.

Literatura

[1] Karel Novák, kniha Slabikář radioamatéra, druhé vydání 1976, vydalo SNTL - Nakladatelství technické literatury.
[2] Diametral spol. s r.o., Laboratorní nábytek, laboratorní stoly, technický nábytek VarioLab+ > Laboratorní stoly, laboratorní nábytek a technický nábytek VarioLab+ , internet http://www.diametral.cz/katalog/25/Laboratorni_stoly_laboratorni_nabytek_a_technicky_nabytek_VarioLab.html
[3] Ing. Petr Prause, OK1DPX, Malá domácí laboratoř radiotechniky, internet http://www.quido.cz/qrp/maldomlab/maldomlabc.htm, http://ok1ike.c-a-v.com/dpx/maldomlab/maldomlabc.htm.
[4] Dr. Jaroslav Závada, článek Domácí dílna a laboratoř, časopis Konstrukční elektronika A Radio, číslo 5 ročník 2003 strany 3 až 29.
[5] Donald C. Ruokonen, Four Foot Electronics Lab by K3PRN, internet http://www.qrp.pops.net/four_foot.asp
[6] ELABO GmbH, FC SERVICE s.r.o. , ELABO - systémové řešení ..., internet http://www.elabo.cz/
[7] František Pospíšil OK2JNJ, Pracovní stůl svépomocí; OK2JNJ - Pracovní stůl, internet http://www.ok2jnj.wz.cz/pracovni_stul.htm
[8] Hans Summers, G0UPL Workbench, internet http://www.hanssummers.com/workbench.html
[9] Jiří Maurenc, článek Návrh na úpravu amatérského pracoviště, časopis Amatérské rádio, číslo 9 ročník 1952 strana 195.
[10] Firma EMPORO, dodavatel vybavení firemních skladů, dílen a kanceláří.
[11] Ing. Bc. Martin Olejár, Stavba dílenského stolu.
[12] K.-H- Schubert, Der Praktische Funkamateur - 08 - Praktisches Radiobasteln I, Der Praktische Funkamateur 35 Transistorschaitungen ( Ii) : Free Download, Borrow, and Streaming : Internet Archive.