Probírka AC/DC adaptéry

Různé napájecí adaptéry AC/DC co se časem sešli na hromádce „pro strýčka Příhodu“. Jsou v provedení kterému říkám „lehká kostka do zdi“ = spínaný nebo pulsní zdroj (anglická zkratka S.M.P.S. = Switch Mode Power Supply), ale podobných hovorových názvů je jistě více. Pomocí přístroje „tester zdrojů Zajíc“ byla měřena zatěžovací charakteristika (výstupní U-I charakteristika) těchto zdrojů.

FKtechnics

Zdroj zakoupen v okresní prodejně elektroniky, má sloužit pro napájení CCTV kamer. Charakteristika je nad očekávání dobrá; určitě se jedná o stabilizovaný zdroj. Podle štítku je jmenovité výstupní napětí 12 V, změřené napětí naprázdno U20 = 12,3 V, pak tolerance je +2,58%; v toleranci −2,58% je U2 = 11,7 V, kdy zdroj dodává z výstupu kolem 3 A proudu. Zvětšení sklonu charakteristiky při proudu vyšším než cca 4 A. Do odběru 4 A dosahuje vnitřní odpor hodnoty cca −0,2 Ω. Mezi výstup zdroje a zátěž bych zapojil pojistku; nevypadá, že by měl omezení proudu. Tento zdroj příjemně překvapil; lepší, než jsme čekal.

štítek zdroje

Štítek: FKtechnics, síťový adaptér 12V/36W,3A, kód 4739033-01.

Výstupní UI charakteristika

Charakteristika.

MAGELLAN

Zdroj zbyl po vadné navigaci. Slušný kousek. Mohl by utáhnout starší model Raspberry Pi. Vnitřní odpor −180 mΩ, tolerance výstupního napětí je +2,8% (U20 = 5,14 V) a −4,4% (U2 = 4,78 V) při I2 = 2 A).

Štítek zdroje

Štítek: MAGELLAN switchig power supply , PSC11R-050,5V/2A

Výstupní UI charakteristika

Charakteristika.

tomtom

Zdroj, který také zbyl z vadné soupravy přístroje pro satelitní navigaci. Vnitřní odpor −260 mΩ, tolerance hodnoty napětí je +3% −7,4% v mezích specifikace 5V/2A. Aušus to není, ale je trochu horší než kostka magellan. Asi má proudové omezení jako ochranu proti poškození při zkratu na výstupu. Znovupoužití při napájení vyvíjených zařízení.

Štítek zdroje

Štítek: tomtom, NO:A10P1-05MP, 5V/2A.

Výstupní UI charakteristika

Charakteristika.

DVE

Nejhorší kus z této porce napájecích adaptérů. Už byl opravován, pouzdro zdroje je lepené a nese známky demontáže. Tolerance napětí v mezích specifikace je +16% −17%; vypadá to na chatrnou nebo i žádnou stabilizaci výstupního napětí, možná závadu. Vnitřní odpor −4 Ω. Nápad na použití: napájení osvětlovacího LED pásku, jinak na recyklaci nebo kanibalizaci. Vypadá nedůvěryhodně.

štítek zdroje

Štítek: DVE, DSA-12R-12, 12V/1A.

Výstupní UI charakteristika

Charakteristika.

Ještě poznámka: v grafech je při proudu cca 0,3 A vidět zlom v průběhu. Jde o artefakt asi vzniklý z interakce měřeného zdroje a měřidla.